![p-3-2](https://skinlabgabinet.com/wp-content/uploads/2025/01/p-3-2.webp)
Jest kilka podstawowych typów cery. To cera normalna, sucha, łojotokowa (tłusta), wrażliwa, atopowa, z trądzikiem, dojrzała. Większość z tych typów nie występuje sama, a problem z ich podstawową klasyfikacją staje się bardziej złożony.
Gdy jesteśmy dziećmi zazwyczaj nie mamy problemów skórnych, pojawiają się one z wiekiem dojrzewania lub po porostu z wiekiem. Na każdym etapie cera boryka się z różnymi dolegliwościami i ma swoje lepsze i gorsze dni. Zmienia się w cyklu miesiączkowym, na wakacjach, w trakcie lub po przebytej chorobie, po sytuacjach stresowych, po pożegnaniu ukochanej osoby, braku snu, zmianach miejsca zamieszkania. Wymienione przeze mnie czynniki, to tylko ich mała część, która ma wpływ na funkcjonowanie naszego organizm. To nasze życie. Składa się z pięknych momentów, ale są też momenty nieuniknione. Jeśli na dodatek wszytko lub przynajmniej część zbieganie się w jednym czasie, to rezultaty tego są jeszcze potężniejsze. To całe odbicie zdrowia, stanu fizycznego i mentalnego Twojego organizmu, ma wpływ na to jak wyglada Twoja cera. Dla mnie jej stan jest mapą, drogowskazem, informacją zwrotną o aktualnym zdrowiu pacjenta. I dlatego dobór pielęgnacji do aktualnego stanu zdrowia i potrzeb Twojej cery zmienia się w zależności od jej potrzeb i ma znaczenie.
Cera normalna, to okres dziecięcy. Zdarza się, że jej stan utrzymuje się do wieku 25 lat, kiedy to zaczynają zachodzić pierwsze procesy starzenia organizmu. Ten rodzaj cery nie przysparza większych problemów. Ma ładny koloryt, jest miękka, jędrna, pory nie są widoczne i zazwyczaj potrzebna jest jej tylko podstawowa pielęgnacja.
Cera sucha, może być spowodowana kilkoma czynnikami, w tym wiekiem, kiedy to funkcje płaszcza hydrolipidowego odpowiedzialnego za jej nawilżenie zaczynają słabnąć. Cera sucha, bywa cerą atopową i wrażliwą, ale nie jest to reguła. Może wystąpić, pieczenie, świąd, łuszczenie i wtedy problem jest zdecydowanie bardziej złożony. Wykluczenie czynników środowiskowych, które mogą wpływać na jej stan dodatkowo może świadczyć zaburzeniach ze strony organizmu. To cera wymagająca.
Cera łojotokowa ma zaburzone funkcje gruczołów łojowych poprzez nadprodukcję sebum. Owej nadprodukcji towarzyszą zaskórniki. Proces ten może być związany z samą budową gruczołu, nieodpowiednią dietą, brakiem równowagi hormonalnej i dodatkowymi czynnikami środowiskowymi. Cera łojotokowa może być również wrażliwa i może mieć problemy z zaczerwienieniem. Mogą jej towarzyszyć wykwity skórne w postaci krostek, grudek i wtedy problem zaczyna być już zdecydowanie bardziej złożony. To cera wymagająca.
Przy cerze trądzikowej mogą towarzyszyć wszystkie wyżej wymienione symptomy przy czym dodatkowo występują krostki, krosty, grudki, guzki lub torbiele. Trądzik jest jednostką chorobową i może mieć różne stadia i procesy rozwojowe. Czynniki powstawania trądziku są różne i zazwyczaj złożone. Trądzik może się nasilać min. poprzez czynniki środowiskowe, stres, dietę, stany chorobowe i nieunormowaną gospodarkę hormonalną. Jeśli do tego dochodzą min. problemy z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, rumień, suchość, pieczenie, to może to być oznaka trądziku różowatego, który jest zazwyczaj trądzikiem wieku dojrzałego. To cera wymagająca.
Cera dojrzała. Po 25-tym roku życia, nasz organizm zaczyna się starzec. Na skórze naszej twarzy zaczynają powstawać pierwsze oznaki starzenia, pierwsze widoczne linie, zmarszczki, skóra pod okiem i na całej twarzy zaczyna być coraz bardziej wiotka poprzez powolne zanikanie gruczołów łojowych. Pierwsze oznaki są najmniej zauważalne. Kolejne symptomy starzenia pojawiają się po 30-tym roku życia, potem po 40-tym, 50-tym itd. Te pierwsze przy 30-tym, 40-tym, 50-tym roku życia są przez nas bardziej zauważane. Komórki naszego organizmu zwalniają intensywność swojej pracy, niektóre z nich z wiekiem się upośledzają. Do tego dochodzą zmiany hormonalne w organizmie, które przyczyniają się min. do zwiększonych dysfunkcji organów w tym skóry. Przy tym wszystkim mogą pojawić się problemy z rozszerzonymi naczyniami, z łojotokiem, przesuszeniem, zaczerwienieniem czy trądzik. To cera wymagająca. Profilaktyka, w tym przypadku ma ogromne znaczenie i w miarę upływu lat potrzebuje innego postępowania na każdym etapie naszego życia.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
![MASKI PIELĘGNACYJNE](https://skinlabgabinet.com/wp-content/uploads/2025/01/p-maski.webp)
MASKI PIELĘGNACYJNE
Po wykonaniu peelingu, możesz wykonać maskę pielęgnacyjną. Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa lub boryka się z...
![RODZAJE PEELINGÓW](https://skinlabgabinet.com/wp-content/uploads/2025/01/p-peeling.webp)
RODZAJE PEELINGÓW
Oprócz codziennej pielęgnacji warto wspierać skórę twarzy, szyi i dekoltu dodatkowymi zabiegami, które pomogą utrzymać...